Nazista, który uratował żydów i Polski

Nazista, który uratował żydów i PolskiNazista, który uratował żydów i Polski

Zmęczyć się. Głodny, Zmęczony. W ciągu kilku miesięcy, Vladislaw Szpilman był vegetizado w ruinach Warszawy zniszczony. 17 listopada 1944 roku, Szpilman szczęście znaleźć banki w starej rezydencji. Ponadto, cieszyć się, nie zrozumiała, tak wysokiej, że wszedł do pokoju. „Co tutaj robisz?- zapytał mężczyzna w mundurze niemieckiego. Szpilman został wyczerpany, po kilku miesiącach ukrywania się. „Rób ze mną co chcesz” – odpowiedział bez siły.Oficer dowiedział się, że Szpilman był pianista. – I wskazał na pianinie w pokoju obok: „gra coś!”Szpilman dotknęła piosenka, która poruszyła pięć lat temu w studiu radia polski, kiedy pierwsze bomby niemieckie spadły w Warszawie: Nokturn chciał-Moll Fryderyk Chopin.Muzyka brzmiała, dwaj mężczyźni patrzyli. Podczas gdy niemiecki przerwał milczenie: „jesteś żydem?”- „Tak, – powiedział Szpilman. Ku jego zdziwieniu, oficer schował się na strychu. Pianista nie mógł uwierzyć, że jest członkiem narodu, który zniszczył połowę Europy i zabity, jego rodzina pokazała współczucie. „Jesteś Niemcem?”zapytał Szpilman. „Tak! Jestem niemcem!”- krzyknął mężczyzna w mundurze. „I po tym wszystkim co się stało, jest mi wstyd”.

W ciągu najbliższych kilku tygodni, urzędnik brał jedzenie pianista, aż do momentu, gdy Wehrmacht pusty Warszawie. Szpilman nie musi znać imię swojego Zbawiciela, dopóki lat później.

Narodowo-socjalistycznej: „Hitler-to wielki geniusz”

Narodowo-socjalistycznej: "Hitler-to wielki geniusz"

W 1946 roku napisał książkę „śmierć miasta”, o swojej walce o przetrwanie, i prawie 60 lat później, reżyser roman Polański (Roman polanski doprowadziły te doświadczenia w filmie „pianista”. Na całym świecie, widzowie byli zszokowani model niemiecki (bez nazwy), który zachował swoje człowieczeństwo w czasach nieludzkie. Wilma Hosenfeld był nazywany ” oficer i jego roli w filmie był tylko jeden odcinek. Nowa biografia dziennikarz Herman Vinke teraz, jak Hosenfeld odbyła się być narodowo-socjalistycznej stać się zbawicielem ofiar nie wiem.”Hitler-to wielki geniusz” – pisał Hosenfeld, urodził się w 1895 roku, około miasta Fulda, jego żona. To było w 1940 roku, gdy wojska niemieckie pokonał Francję, że Hosenfeld poczuł, jak odwecie klęska Niemiec w i Wojnie Światowej. Był członkiem nsdap w 1935 roku. Jego żona, Аннемари, z którą miał pięcioro dzieci, był pacyfistą.

Entuzjazm Hosenfeld-za wojny i narodowego socjalizmu, również powinny zniknąć w najbliższym czasie. „To wstyd dla wszystkich, że na dzień dzisiejszy, jeśli nie powiedzieli” tak „w tym systemie” – cytuje biograf pamiętnik 1943 roku. od początku wojny, Hosenfeld stał na parkingu w Polsce. Pomimo przeciwności, Niemcy wkroczyła armia polska w 1939 roku.

Wskaźnik

Po zwycięstwie niemcy stworzyli terrorystyczny tryb, encarceraram polskiej inteligencji, jak nauczyciele i kapłani, w obozach koncentracyjnych lub ich zastrzelili. Wszystkich polskich żydów były również działania w getcie, póki co holokaust rozpoczął się, cynicznie język hitlerowskiego „ostatecznego rozwiązania problemu żydowskiego”.

Myśliciel: „skąd ten szatański plan?”

Wierzący katolik Hosenfeld był świadkiem zbrodni niemców. Na początku pracy było zbudować obóz jeńców wojennych w pobliżu Babianice, niedaleko Łodzi. W polsce aresztowano tam żydzi byli przygotowani do najbardziej wymagających prac. Hosenfeld próbował pomóc: postawił dwóch kobiet polskich w polu nielegalnie, aby mogli znaleźć swoich ludzi; uwolnił człowieka, aby mógł pomóc swojej żonie, w patio.

Myśliciel: "skąd ten szatański plan?"

Хосенфельд był obcy nieludzkiemu rasizmu wielu rodaków. „Czasami biorę dzieci Polski za rękę i myślę o moich małych dziewczynkach” – napisała córka Uta Home.

Podczas gdy Хосенфельд starał się utrzymywać dobre stosunki z polakami i uczył się ich języka, słyszał o strzelaninach i депортациях. „Chcesz zachorować tymi nieszczęśliwymi, bezbronnych ludzi”, – zaznaczył w swoim dzienniku, – gdzie ten szatański plan?”Wkrótce Хосенфельд został asystentem w wątpliwość. „Jego moralny i etyczny kompas pozostał nietknięty podczas wojny” – mówi autor książki Herrmann Wiebke o wyjątkowym oficerze.

W 1941 roku Хосенфельд zamiar stworzyć sportową szkoły dla Warszawskiego Wehrmachtu, obsługiwanego Polską. Jako lider, wykorzystał swoją nową pozycję, aby chronić ludzi poszukiwanych przez gestapo. W ten sposób, zatrudnił polskiego pastora Antoni Цециору, który był aktywny w ruchu oporu pod fałszywym nazwiskiem. „Jak dobry, troskliwy ojciec” nazwali polskich pracowników certyfikatem, który dali хосенфельду w 1944 roku, a także figurą Maryi z miejsca pielgrzymek w Częstochowie.

Wołanie o pomoc: „błagam cię „

„Szczęście i błogosławieństwo” powinny przynieść je. Tym nie mniej, figura Maryi, był porażką. Latem 1944 roku, gdy polskie wojskowe ludzie zbuntowali się przeciwko okupacji niemieckiej Warszawy, Хосенфельд musiał przesłuchać więźniów. Czasami mu pokazywali bojowników ruchu Oporu z krwawymi ranami. „Jesteśmy mądrość polega na tym, aby ich traktowali” – pisał. Хосенфельд stanowczo opowiadał się za leczenie polskich więźniów zgodnie z konwencja genewska, a nie, jak Heinrich Himmler nakazał, aby go zastrzelili jako „bandytów i powstańców”.

Хосенфельд, który najwyraźniej próbował uwolnić młodych zawodników od oporu do jego od przesłuchań. Podziwiał jego odwagę. Jak dokładnie to pomogło nieznany. W około 800 listach adresowanych do jego żony Аннемари, Хосенфельд nie wspomniał o działaniach w zakresie wsparcia ze względów bezpieczeństwa.

W końcu, Хосенфельд również uratował pianisty Спилмана, ukrywając go w willi w ostatnich dniach wojny i dając mu jedzenie. 12 grudnia 1944 r. ci dwaj widzieli się po raz ostatni, niemcy wycofali się. Kilka tygodni później Хосенфельд był w sowieckiej niewoli. On, który poświęcił się dla ludzkiego leczenia więźniów, był brutalnie przesłuchiwany.

W końcu stycznia 1945 roku, polski skrzypek Zygmunt Lednickiego znalazł się u ogrodzenia obozu w Warszawskim obozie. Niemiecki oficer zapytał go przez płot z drutu kolczastego, czy wiedział pianisty Спильмана. To był Уилм Хосенфельд. Lednicki potwierdził. „On musi mnie uratować – mówi Herrmann Wink, opisując próbę Хосенфельда uwolnić się od niewoli – błagam cię.”Muzyk przekazał wiadomość. Ale tak jak Szpilman do tej pory nieznany nazwa swojego zbawiciela, on nie mógł pomóc.